Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням зборів суддів
Ківерцівського районного суду
Волинської області
30.04.2015р. № 9
П О Л О Ж Е Н Н Я
про взаємодію Ківерцівського районного суду Волинської області
із засобами масової інформації
Це положення визначає особливості взаємодії Ківерцівського районного суду Волинської області із засобами масової інформації (далі – ЗМІ).
Положення розроблено на підставі законодавства України, зокрема Конституції України, Законів України «Про інформацію», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про телебачення і радіомовлення», «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до судових рішень», «Про державну таємницю», «Про звернення громадян», а також підзаконних нормативно-правових актів, які врегульовують забезпечення взаємовідносин судів і ЗМІ.
І. Організація взаємодії Ківерцівського районного суду Волинської області зі ЗМІ
1.1. Усі документи щодо взаємодії судів та ЗМІ повинні відповідати чинному національному законодавству та міжнародним зобов’язанням України щодо забезпечення свободи преси і незалежності правосуддя, зокрема Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
1.2. Організація роботи із взаємодії Ківерцівського районного суду Волинської області зі ЗМІ здійснюється прес-секретарем суду або особою, яка виконує його обов’язки.
1.3. Інформація про прес-секретаря (або особу, яка виконує його обов’язки) (ПІБ) та контактні дані (телефон, телефон-факс та адреса електронної пошти) розміщується на інформаційному стенді та веб-сайті Ківерцівського районного суду Волинської області - http://kiv.vl.court.gov.ua/sud0305/.
ІІ. Обов’язки журналістів
2.1. Представники ЗМІ, відвідуючи Ківерцівський районний суд Волинської області з метою виконання професійних обов’язків, повинні:
- враховувати принципи діяльності суду, організацію його роботи;
- виявляти повагу до суду та учасників судового процесу;
- враховувати визначені законодавством гарантії кожної особи на повагу до приватності та з правовою відповідальністю журналіста за розголошення конфіденційної інформації (втручання в приватне життя);
- враховувати гарантовану Конституцією України презумпцію невинуватості;
- враховувати правові наслідки поширення недостовірної інформації.
2.2. Присутність працівників ЗМІ у приміщенні суду не повинна створювати незручностей для інших відвідувачів суду та порушувати нормальну діяльність суду.
2.3. Присутність працівників ЗМІ у залі судового засідання під час розгляду справи не повинна відволікати суд та учасників процесу та будь-яким чином впливати на судовий процес.
2.4. Порушення порядку в судовому засіданні, ігнорування зауважень судді може кваліфікуватись як прояв неповаги до суду і стати підставою для примусового видалення із зали та притягненням до адміністративної відповідальності (ст. 185-3 КУпАП).
2.5. Фото-, відео- та телезйомка у загальних приміщеннях суду (вестибюлі, коридорах, сходах) та на території будівлі суду дозволяється тільки з дозволу голови суду.
2.6. Представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом, однак трансляція судового засідання здійснюється виключно з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
2.7. Оскільки судді не мають права коментувати справи, які перебувають у їхньому провадженні, журналісти для отримання інформації про суть конфлікту, його правову природу і можливі правові наслідки завершення справи можуть спілкуватися з учасниками судового розгляду.
ІІІ. Доступ працівників ЗМІ до приміщення суду
3.1. Доступ працівників ЗМІ до приміщення суду та судових залів, де слухаються справи у відкритих судових засідання, відбувається на загальних підставах і з урахуванням Правил пропуску осіб до приміщень судів та на їх територію, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України, міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2005 р. № 102/765, приходити завчасно (не пізніше, ніж за 10-15 хвилин до початку заходу), маючи при собі службове посвідчення особи.
3.2. Працівники ЗМІ не можуть бути обмежені в доступі до приміщення суду або його залів на тій підставі, що вони не є учасниками процесу, не мають відношення до конкретної справи, яка розглядається в суді.
3.3. Охорона суду або працівник суду в разі порушень представником ЗМІ вимог п. 2.5 вправі вимагати припинення фото-, відео- та телезйомки.
3.4 Допуск представників ЗМІ у судові засідання у межах судового розгляду здійснюється прес-секретарем суду (або особою, яка виконує його обов’язки) після заповнення працівниками форми запиту про проведення фото-, кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, мережі Інтернет (Зразок форми запиту додається до даного Положення розміщується на веб-сайті Ківерцівського районного суду Волинської області - http://kiv.vl.court.gov.ua/sud0305/) та з подальшим інформування головуючого-доповідача по справі.
3.5 Інформування представників ЗМІ про офіційні заходи у Ківерцівському районному суді Волинської області проводитися шляхом завчасного розміщення відповідних прес-анонсів на сайті Ківерцівського районного суду Волинської області - http://kiv.vl.court.gov.ua/sud0305/ та/або розсилання їх на електронні адреси ЗМІ.
3.6 Запис представників ЗМІ на офіційні заходи у Ківерцівському районному суді Волинської області поза межами судового розгляду здійснюється на кожен захід окремо шляхом складання прес-секретарем (або особою, яка виконує його обов’язки), відповідних списків. Списки представників ЗМІ, які висловили бажання бути присутніми на відповідному заході, складаються на основі телефонних, письмових, надісланих електронною поштою заявок із зазначенням імен та прізвищ представників ЗМІ, які вони представляють, і в часових межах, визначених у прес-анонсі.
3.7 У разі, якщо кількість представників ЗМІ, які виявили бажання бути присутніми на заході, перевищує наявну кількість місць у приміщенні, де відбувається захід, прес-секретар (або особа, яка виконує його обов’язки) має право припинити реєстрацію представників ЗМІ з поясненням причини припинення реєстрації.
ІV. Доступ журналістів на судові засідання
4.1 Розгляд справ у суді відбувається відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законом.
4.2 Розгляд справи у закритому засіданні допускається за мотивованою і оголошеною публічно ухвалою суду у випадках, передбачених процесуальним законом. Про розгляд справи в закритому судовому засіданні суд постановляє мотивовану ухвалу в нарадчій кімнаті, яка оголошується негайно.
4.3 Представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
4.4. Журналісти та представники ЗМІ, які планують проводити в залі судового засідання фото- і кінозйомку, теле-, відео-, звукозапис із застосуванням різних типів апаратури, а також транслювати судові засідання по радіо і телебаченню, повинні завчасно (за добу) надати головуючому судді у справі письмовий запит про такі наміри. Форма запиту додається до цього Положення і розміщується на веб-сайті Ківерцівського районного суду Волинської області - http://kiv.vl.court.gov.ua/sud0305/.
4.5 Суд/суддя або прес-секретар (або особа, яка виконує його обов’язки) може визначити місце розташування в залі знімальної апаратури, а також осіб, які її використовують, з метою максимального уникнення перешкоджання проведення зйомки судового процесу. Особи, які проводять зйомку та запис, повинні залишатись на визначених місцях і дотримуватись порядку протягом усього судового засідання до моменту, коли суддя покине зал судового засідання, якщо інше не узгоджено із головуючим по справі.
4.6 Фотографам, операторам та іншим особам забороняється пересуватися по залу судового засідання під час слухання справи.
4.7 Суд/суддя або прес-секретар суду (або особа, яка виконує його обов’язки) має координувати розташування представників ЗМІ в залі судових засідань, забезпечуючи представництво від різних ЗМІ. Пріоритет при трансляції судового засідання може надаватись ЗМІ, які попередньо звернулись до суду із запитом про проведення трансляції.
4.8 Прес-секретар (або особа, на яку покладено його обв’язки) сприяє виконанню рішення судді про надання дозволу на трансляцію судового засідання і допомагає розташуватись журналістам, а також координують дії інших осіб, які здійснюють запис та зйомку, в залі судового засідання.
4.9 У разі наявності великої кількості представників ЗМІ, які бажають бути присутніми в судовому засіданні, прес-секретар (або особа, яка виконує його обов’язки) може повідомити представникам ЗМІ про кількість вільних місць у залі суду і запропонувати самим визначитись, хто займе вільні місця. В разі неможливості самостійно визначитись представникам ЗМІ про зайняття вільних місць у залі судових засідань, перевага надаватиметься представникам ЗМІ, які раніше подали Форму запиту про проведення фото-, кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, мережі Інтернет.
4.10 Адміністрація суду у випадках слухання резонансних справ може запровадити попередню реєстрацію ЗМІ на проведення трансляції судового процесу з метою врахування кількості бажаючих та створення максимально зручних умов для роботи ЗМІ в таких процесах. Про запровадження попередньої реєстрації прес-секретар (або особа, яка виконує його обов’язки) повідомляє через розміщення відповідного оголошення на сайті Ківерцівського районного суд Волинської області.
V. Інформаційні запити ЗМІ і журналістів
5.1. Загальні положення
5.1.1. Для надання громадськості інформації про діяльність Ківерцівського районного суду Волинської області журналісти та ЗМІ мають право звертатися до суду з інформаційним запитом. Під інформаційним запитом мається на увазі письмове чи усне звернення про надання інформації про діяльність Ківерцівського районного суду Волинської та його посадових осіб.
5.1.2. У письмовому запиті повинно бути зазначено прізвище, ім’я та по-батькові запитувача, питання, яке його цікавить, та яким шляхом бажає отримати відповідь (надіслати поштою за вказаною адресою, надіслати електронною поштою на вказаний e-mail; отримати наручно тощо).
5.1.3. Журналісти можуть подавати запити в будь-якій формі. Рекомендований зразок письмового інформаційного запиту додається до цього Положення, розміщується на веб-сайті Ківерцівського районного суду Волинської області і може використовуватись представника ЗМІ.
5.1.4. В інформаційному запиті може бути обумовлена необхідність оперативного опрацювання питання і надання відповідної інформації у певні строки.
5.2. Термін розгляду інформаційного запиту
5.2.1. Протягом десяти календарних днів Ківерцівський районний суд Волинської області повідомляє запитувачу про те, що його запит підлягає задоволенню або що інформація/документ не підлягає наданню для ознайомлення.
5.2.2. Задоволення запиту, зокрема і про надання інформації в письмовій формі, здійснюється протягом місяця, якщо інше не передбачено законом.
5.3.Особливості надання інформації в кримінальному процесі
5.3.1. У контексті кримінального процесу, що становить суспільний інтерес, або іншого процесу, який привертає широку увагу громадськості, суд надає інформацію засобам масової інформації про різні процесуальні етапи руху справи тією мірою, в якій це не шкодить або не затримує чи не заважає відправленню правосуддя.
5.3.2. У межах кримінального процесу суд та працівники суду утримуються від оприлюднення інформації, що може зашкодити судового розгляду.
5.3.3. Інформація про судовий процес, що триває, передається або поширюється через засоби масової інформації лише тоді, коли це не порушує презумпції невинуватості обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення.
5.3.4. Інформація про особу свідка розголошенню не підлягає, крім випадків, коли свідок дав на це свою попередню згоду, ідентифікація свідка зачіпає суспільний інтерес чи покази свідком були надані у відкритому засіданні. Інформація про свідка за жодних умов не розголошується, якщо це пов’язане із загрозою для його життя чи безпеки, і журналісти належним чином про це поінформовані.
5.3.5. При наданні інформації про обвинувачених чи засуджених, а також про інших учасників кримінального процесу, має дотримуватись їхнє право на захист недоторканності. Особливий захист забезпечується неповнолітнім або обмежено дієздатним особам, які є учасниками процесу. В тому числі потерпілим, обвинуваченим, засудженим. У всіх випадках особлива увага приділяється тим негативним наслідкам, які може для цих осіб мати розкриття інформації, що дозволяє їх ідентифікувати.
VI. Доступ журналістів до судових рішень, матеріалів судового процесу і архівів суду
6.1.Загальні положення.
6.1.1. Доступ журналістів до судових рішень і матеріалів судового процесу забезпечується через:
- присутність журналіста під час розгляду справи в суді та /або під час проголошення судового рішення;
- оприлюднення судових рішень у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до судових рішень».
6.2. Присутність журналістів у залі судового засідання під час проголошення судового рішення
6.2.1. Журналісти та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право відкрито робити письмові нотатки.
6.2.2. Публічно проголошені судові рішення можуть бути відтворені без обмежень. Використання в ЗМІ повного тексту рішення або його фрагментів, без редагування, що змінює його зміст, можливе лише з посиланням на присутність при його проголошенні.
6.3. Забезпечення доступу до матеріалів справи
6.3.1. За клопотанням журналіста і при наявності обґрунтованого суспільного інтересу щодо такої інформації, голова суду може дозволити доступ до матеріалів архівних судових справ. Зразок форми запиту додається до цього Положення і розміщується на веб-сайті Ківерцівського районного суду Волинської області - http://kiv.vl.court.gov.ua/sud0305/.
6.3.2. Під час прийняття рішення за такою заявою суд має враховувати загальні принципи відкритості інформації та принципу публічного оголошення рішення, особливо за наявності суспільної потреби в її отриманні.
Додаток 1
до Положення про взаємодію
Ківерцівського районного суду
Волинської області
із засобами масової інформації
Форма запиту про проведення фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису,
транслювання судового засідання по радіо, телебаченню та мережі Інтернет
Назва ЗМІ: |
Особа, яка подає запит: |
Адреса ЗМІ: |
Контактний телефон: |
Справа щодо якої подається запит: |
Дата і час судового засідання щодо якого подається запит: |
Запит про проведення фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної (непересувної) апаратури, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню
1. Частина процесу щодо якої подається запит на зйомку та/або транслювання (наприклад, свідчення певного свідка, проголошення рішення/вироку тощо):
2. Вид зйомки/транслювання
⎕ фотозйомка ⎕ кінозйомка ⎕ телезапис ⎕ відеозапис ⎕ звукозапис |
⎕ транслювання по радіо ⎕ транслювання по телебаченню ⎕ транслювання в мережі Інтернет |
3. Прогнозована дата та час трансляції в ефірі чи публікації в друкованих засобах масової інформації_______________________________________________________________
4. Кількість осіб, присутніх під час проведення зйомки:______________________
5. Спеціальні вимоги:___________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
Зміст ч. 3 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» /Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим рішенням суду може бути видалена із зали судового засідання.
Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав/, ч. 6 ст. 27 Кримінального процесуального кодексу України /Кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду/, ст. 307 Цивільного кодексу України «Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відео зйомок» зрозумілий (Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.)
Зобов’язуюсь дотримуватися правил поведінки в суді, зокрема, процедури проведення зйомки визначеній у Правилах зі взаємодії судів та ЗМІ
Дата |
Підпис |
Додаток 2
до Положення про взаємодію
Ківерцівського районного суду
Волинської області
із засобами масової інформації
Форма письмового інформаційного запиту
___________________
Вихідний номер і дата Голові Ківерцівського районного суду
Волинської області
_________________________________
Журналіста ЗМІ (назва ЗМІ)
ПІБ__________________________________
Поштова адреса:_______________________
_____________________________________
Контактний телефон:___________________
Інформаційний запит
(про надання інформації щодо діяльності
Ківерцівського районного суду Волинської області)
Відповідно до статей 22, 23, 26 Закону України «Про інформацію», статті 34 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» прошу надати інформацію про
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________з питань
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(перелік питань в контексті теми для публікації чи журналістського розслідування)
Прошу відповідь:____________________________________________________________
(надати усно, надіслати на електронну адресу (вказати яку), надіслати поштою за адресою (вказати яку) тощо)
____________ ____________________________________
Дата Прізвище та підпис особи, що подає запит
Додаток 3
до Положення про взаємодію
Ківерцівського районного суду
Волинської області
із засобами масової інформації
Форма письмового інформаційного запиту
щодо надання доступу до матеріалів, закінчених судових справ
____________________
Вихідний номер і дата Голові Ківерцівського районного суду
Волинської області
_________________________________
Журналіста ЗМІ (назва ЗМІ)
__________________________________
ПІБ__________________________________
Поштова адреса:_______________________
_____________________________________
Контактний телефон:___________________
Інформаційний запит
(про надання доступу до матеріалів закінчених судових справ)
Відповідно до статей 22, 23 Закону України «Про інформацію», прошу надати можливість ознайомлення з матеріалами закінченої судової справи ______________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________(інформація, яка ідентифікує справу)
_______________ _____________________________________
Дата Прізвище та підпис особи, що подає запит